Ceepus

 

 

1.webp

A CEEPUS csereprogram célja, hogy a felsőoktatás területén együttműködő partner intézmények között lehetővé tegye hallgatói és oktatói mobilitások lebonyolítását, speciális kurzusok, valamint hallgatói kirándulások szervezését, támogassa hosszú távú szakmai együttműködések kialakulását a térségben, ezzel elősegítve Közép-Európa stratégiai szerepének erősödését.

 

Jelenleg a következő országok akkreditált felsőoktatási intézményeibe lehet utazni CEEPUS támogatással:CEEPUS Európa térkép

Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észak-Macedónia, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia.

 

 

A mobilitás típusai

Féléváthallgatás (Student mobility)

  • Pályázhatnak: alap-, mesterképzéses és PhD hallgatók

  • Időtartam: 1 szemeszter vagy trimeszter, 3 -5 hónap (max. 10 hónapra hosszabítható)

  • Minimum kint tartózkodási idő: teljes hónapok, az utolsó hónap legalább 16 nap

  • Tevékenység: a kinntartózkodás alatt kurzusok látogatása, teljesítése és kreditszerzés kötelező, kiegészítheti szakmai gyakorlat is. A tervezett tevékenységeket a pályázat Motivation részében kell kifejteni.

  • Hálózaton belül vagy freemoverként nyújtható be pályázat.

Rövid távú hallgatói mobilitás (Short Term Student mobility)

  • Pályázhatnak: diplomamunkán dolgozó alap- és mesterképzéses hallgatók és PhD hallgatók

  • Időtartam: 1-2 hónap

  • Minimum kint tartózkodási idő:

    • 1 hónap esetében 21 nap

    • 2 hónap esetében 1 teljes hónap és legalább 16 nap

  • Tevékenység: kötelezően szakdolgozathoz vagy disszertációhoz való kutatás, konzultáció, labormunka, szakmai gyakorlat. A tervezett tevékenységeket a pályázat Motivation részében kell kifejteni.

  • Hálózaton belül vagy freemoverként nyújtható be pályázat.

Csoportos hallgatói szakmai kirándulás (Short Term Excursion)

  • Pályázhatnak: alap-, mesterképzéses és PhD hallgatók

  • Időtartam: 3-5 nap

  • Tevékenység: a partner intézmény által szervezett hallgatói kiránduláson való részvétel

  • Kizárólag hálózaton belül nyújtható be pályázat.

Az ösztöndíj elnyerésének általános feltételei

  • 2 lezárt félév a kiutazásig (kivéve a csoportos hallgatói szakmai kiránduláson és speciális kurzusokon való részvétel esetében, ott 1 félév is elegendő)

  • aktív hallgatói státusz az ösztöndíjas időszak alatt

  • CEEPUS országbeli állampolgárság*

  • a pályázó saját állampolgárságával, ill. életvitelszerű tartózkodási helyével megegyező országba nem utazhat CEEPUS támogatással

  • az adott hálózat intézményi koordinátorának vagy hálózati koordinátorának/ partnerének támogatása 

  • a kinntartózkodás alatt a mobilitás típusának megfelelő tevékenység végzése kötelező

  • az ösztöndíjas időszak alatt egyéb ösztöndíjazásban nem részesül (kettős finanszírozás kizárása)** 

*Amennyiben a pályázó nem CEEPUS ország állampolgára, de CEEPUS ország akkreditált felsőfokú intézményében tanul, azonos feltételekkel jogosult részt venni a programban. Ebben az esetben a pályázathoz egy ún. „Equal Status” dokumentumot kell feltölteni, amely azt hivatott igazolni, hogy a pályázó a küldő intézmény teljes jogú beiratkozott hallgatója (pl. hallgatói jogviszony-igazolás angolul vagy a fogadó ország nyelvén).
A Stipendium Hungaricum programban résztvevő hallgatók maximum 30 napos időtartamú CEEPUS mobilitásra pályázhatnak. 

**A Stipendium Hungaricum és a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramban részt vevő hallgatók maximum 30 napos időtartamú CEEPUS mobilitásra pályázhatnak. 

Pályázati határidők

A hallgatói mobilitási pályázatok beadásának határideje minden évben azonos, az alábbi időpontokban:

  • hálózati mobilitás az őszi szemeszterre: szeptember 30.
  • hálózati mobilitás a tavaszi szemeszterre: október 31.
  • freemoverként az őszi szemeszterre: külön felhívás esetén a felhívásban szereplő információk szerint
  • freemoverként a tavaszi szemeszterre: november 30.

Az ösztöndíj mértéke

Az ösztöndíjat a nyertes pályázó a fogadó országtól kapja, ennek mértéke országonként eltérő. Az aktuális összegekről bővebben a Központi CEEPUS Iroda honlapján tájékozódhat, az egyes országzászlókra kattintva.
A kiutazó, támogatást elnyert pályázók még kiutazói kiegészítő támogatásokra is pályázhatnak utazási és esélyegyenlőségi kategóriákban. A pályázás pontos feltételeiről a "Dokumentumok támogatott

 

Palyazas_menete.webp

Egyéni hallgatói mobilitási pályázat benyújtása

Hallgatóként egyéni mobilitási pályázat benyújtása kétféleképpen lehetséges.

1. Hálózati együttműködések keretén belüli mobilitások

Amennyiben a küldő intézményben működik olyan CEEPUS hálózat, amelynek témája a pályázó számára releváns, hálózati mobilitási pályázat nyújtható be. Az intézmény által kiírt pályázati felhívásnak megfelelően a lehetséges ösztöndíjasok kiválasztását a hálózat helyi koordinátora végzi.

2. Hálózaton kívüli, freemover mobilitások

Ha a hallgató a saját intézményében nem talál megfelelő CEEPUS hálózatot, akkor freemoverként van lehetősége bekapcsolódni a programba, amennyiben a hálózatok nem használták fel a rendelkezésükre álló kereteiket. A freemover pályázattípusban a CEEPUS országok bármely felsőoktatási intézményében aktív státuszban lévő hallgatók és oktatók nyújthatnak be pályázatot a CEEPUS országok bármely felsőoktatási intézményéhez. Freemover pályázat beadására a tavaszi szemeszterre van lehetőség. Az őszi szemeszterre szólóan külön felhívás esetén nyújtható be pályázat, melyet honlapunkon teszünk közzé nyár elején. (részleteket ld. az oldal alján) 

A CEEPUS hálózat felsőoktatási intézmények olyan nemzetközi partnerségét jelenti, melyben nem a teljes intézmények vesznek részt, hanem kisebb egységek, kari vagy akár tanszéki szinten. A karok/tanszékek nemzetközi együttműködésben hoznak létre egy bizonyos tudományterületre fókuszáló vagy interdiszciplináris hálózati együttműködést, melyhez az adott tanévre elnyert pontos mobilitási helyek tartoznak. Az elnyert mobilitási helyeket a hálózatban részt vevő kar vagy tanszék hallgatói körében hirdetik meg. 

A magyar intézményekben az adott tanévben működő CEEPUS hálózatokról bővebb információ érhető el a www.ceepus.info központi pályázati oldalon: a Find menüpont alatt a tanévet és az országon belül az intézményt kiválasztva lehet megtekinteni a működő hálózatokat, a partnerségi kört, a kontaktszemélyek elérhetőségeit és leírás olvasható a hálózati együttműködés tématerületéről is. 

 

A pályázatokat kizárólag online kell feltölteni a Központi CEEPUS Iroda honlapjára, melynek lépései a következők:

1. Regisztráció 

  • www.ceepus.info > Sign in > Click here to register >regisztrációs lap kitöltése >email címre érkezett linkkel érvényesíteni a regisztrációt >Mobility opció
  • FONTOS: Regisztrálni csak egyszer kell, újbóli pályázás esetén is ugyanezt a logint kell használni!

2. A pályázat elkészítése

  • Felhasználónévvel és jelszóval bejelentkezve: Mobility Desktop felület > Your mobility application > Academic year (legördülő menü) > Action > pályázati űrlap kitöltése
  • Dokumentumok: 
    • Hálózati mobilitási pályázat és CEEPUS országbeli állampolgárság esetén nincs dokumentum melléklet
    • Freemover: 1 db Letter of Acceptance, 2 db Letter of Recommendation
    • Nem CEEPUS ország állampolgára: Equal Status dokumentum

3. A pályázat véglegesítése

  • Check & submit gombra kattintva

Online support: A központi iroda honlapján (jobb felső sarok) IT support szolgáltatás működik, angol és német nyelven e-mailben kérhetnek segítséget. Kérjük, hogy technikai problémáikkal ezt a szolgáltatást vegyék igénybe!

Adatvédelmi tájékoztató a CEEPUS programhoz kapcsolódó adatkezeléshez

 

A hálózati mobilitási pályázat útja a pályázati felületre belépve nyomon követhető:

  1. a jelentkező véglegesíti a pályázatát (státusz: submitted, waiting for the nomination from the home PPU)
  2. a küldő intézmény CEEPUS koordinátora nominálja a küldő ország Nemzeti CEEPUS Irodája felé (státusz: waiting for the nomination from the home NCO) 
  3. a küldő ország Nemzeti CEEPUS Irodája nominálja a fogadó intézmény CEEPUS koordinátora felé (státusz: waiting for the nomination from the host PPU)
  4. a fogadó intézmény CEEPUS koordinátora nominálja a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája felé (státusz: waiting for the award from the host NCO)
  5. a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája - végső döntés a pályázatról (státusz: awarded by host NCO/ rejected by host NCO)
  6. Nyertes pályázat esetén a pályázónak az ösztöndíj elfogadását online vissza kell igazolnia, az ösztöndíj csak ekkor lesz kifizethető (státusz: accepted by applicant)
  7. amennyiben a járványhelyzet vagy más vis maior miatt a meg nem kezdett mobilitás elhalasztására van szükség, ezt egyeztetni kell a fogadó intézménnyel, és kérni kell a halasztást a fogadó ország nemzeti irodájától (státusz: postponed by the NCO)
  8. amennyiben a járványhelyzet vagy más vis maior miatt a megkezdett mobilitás megszakítására van szükség, ezt egyeztetni kell a fogadó intézménnyel, és kérni kell a megszakítás engedélyezését a fogadó ország nemzeti irodájától (státusz: interrupted by the NCO)

A freemover mobilitási pályázat kizárólag a küldő és a fogadó ország nemzeti irodáihoz jut el.

 

A magyar Nemzeti Iroda, a Tempus Közalapítvány honlapján található információk: https://tka.hu/palyazatok/114/ceepus

A hatályos jogszabályok teljes szövege ezen az oldalon érhető el.

 

A fenti tagországok mindegyikében található egy országos hatáskörű, a program országos koordinációjáért felelős Nemzeti CEEPUS Iroda (National CEEPUS Office / NCO). Magyarországon ezt a feladatot a Tempus Közalapítvány látja el. 

Elérhetőségeink:

Tempus Közalapítvány / CEEPUS Magyarországi Iroda
Telefon: 06 (1) 237-1300
Fax: 06 (1) 239-1329
E-mail:ceepus(a)tpf.hu
Levelezési cím: 1438 Budapest 70, Postafiók: 508.
Programfelelősök: Kamocsa Gábor, Csernyus Aliz

 

 

 

International Staff Week at the Caribbean

The Instituto Tecnológico de Santo Domingo – INTEC invites you to our International Staff Week schedule on June 23 - 27, 2025 in Santo Domingo, Domini...

International Staff Week at the Caribbean

Invitation to Universitat de Girona’s 1st International Staff Week

Dear partners and colleagues, We are thrilled to announce that the Universitat de Girona (UdG) will host its 1st International Staff Week, taking pla...

Invitation to Universitat de Girona’s 1st International Staff Week

Savonia International Staff Week 17-20 Feb 2025

Welcome to the Savonia International Staff week of 2025 with the theme “Advocating a Global Community” The week will have a keynote speech, various w...

Savonia International Staff Week 17-20 Feb 2025

Staff Week Programme 2025 of the University of Freiburg (Germany)

Dear colleagues, The Language Teaching Institute (SLI) of the Faculty of Philology at the University of Freiburg will regularly offer the SLI Staff W...

Staff Week Programme 2025 of the University of Freiburg (Germany)

International Staff Week in Lithuania 2025

Greetings from Lithuania! Have you started planning for the upcoming Spring semester yet? Šiaulių valstybinė kolegija / Higher Education Institution ...

International Staff Week in Lithuania 2025

2025 STAFF TRAINING WEEKS IN VALENCIA POLYTECHNIC

Join Us for an Unforgettable Staff Week in Valencia! Experience the vibrant culture, stunning architecture, and rich traditions of Valencia while con...

 2025 STAFF TRAINING WEEKS IN VALENCIA POLYTECHNIC

International Staff Week at Técnico Lisboa

Dear International Officers,   We are delighted to extend our warmest invitation to you for the upcoming Técnico Lisboa International Staff Week 202...

International Staff Week at Técnico Lisboa